Keď si ráno alebo počas dňa nanesieme na tvár make-up, BB krém, očné tiene a inú dekoratívnu kozmetiku, je veľmi dôležité, aby sme si ju večer opäť odlíčili. V opačnom prípade to môže mať vážne následky, ktoré môžu prispieť k zhoršeniu zdravia vašej pleti. Ako sa teda správne odličovať? A čo sa stane, ak tento krok dlhodobo vynecháte?
Môžete použiť ten najdrahší make-up, ale ani ten nezakryje nedokonalosti pleti. A často ani vek. Absolútnym základom starostlivosti o seba je predovšetkým zdravá pleť, na ktorej nie sú na prvý pohľad vidieť vážne problémy.
Dosiahnutie tohto cieľa je pomerne jednoduché, stačí si osvojiť zdravší životný štýl a kvalitnú rutinnú starostlivosť, ktorej sa budete držať. A súčasťou starostlivosti o pokožku je aj dôsledný peeling tváre.
Keďže mnohé ženy sa buď nelíčia vôbec, alebo pri tom robia veľké chyby, nižšie sa pozrieme na to, ako to robiť správne a prečo.
Obsah
Vplyv odstraňovania make-upu na zdravie pokožky
Pravdepodobne ste už zo všetkých strán počuli, aké dôležité je odličovanie po nanesení mejkapu. Ale možno vám ešte nikto nedokázal vysvetliť, prečo.
V skutočnosti je to celkom jednoduché. Počas noci sa pokožka obnovuje. Ak sú na nej zvyšky make-upu alebo líčidiel, tento proces sa môže narušiť a pleť nemusí byť v najlepšom stave. Tento dodatočný nános môže spôsobiť ďalšie problémy. Môže sa napríklad objaviť jačmenné zrnko na oku alebo problém s nadmerným upchávaním pórov. Absencia dobrého odlíčenia môže tiež podporiť rýchlejší vznik a prehlbovanie vrások, pretože niektoré chemické látky môžu urýchliť starnutie.
A to určite nechcete.
5 tipov ako sa správne odličovať
Kvalitná kozmetika
Na skutočne dokonalé odlíčenie potrebujete kvalitný odličovač. Prvou podmienkou, na ktorú sa treba zamerať, je, aby nebol exspirovaný. Nemal by tiež obsahovať alkohol a iné látky, ktoré by mohli spôsobiť vysušenie alebo podráždenie. V závislosti od typu odličovača môžete potrebovať aj jeden jemnejší odličovač očí, pretože niektoré výrobky majú tendenciu štípať. (Z tohto dôvodu sú pre oči ideálne jemnejšie odličovacie mlieka).
Odlíčenie v dvoch krokoch
Počas prvého odstraňovania mejkapu pomocou vatového tampónu môžu byť na tvári ešte zvyšky nečistôt, preto je vhodné vyskúšať dvojfázové odstraňovanie mejkapu, pri ktorom najväčšie nečistoty zotriete pomocou vatového tampónu a vybraného odličovacieho prípravku a v druhej fáze použijete odličovaciu penu, gél alebo iný prípravok na tvár. V tejto fáze môžete použiť aj špeciálnu čistiacu kefku, ktorú namočíte do vody.
Stačí jemne
Pokožka na tvári je veľmi citlivá, preto by ste ju rozhodne nemali drhnúť jemne ani na ňu vyvíjať tlak. Spôsobilo by to viac škody ako úžitku. Aj s uterákom by ste mali zaobchádzať jemne a nemali by ste ním agresívne drhnúť vyčistenú pleť. Len do neho jemne zatlačte tvár.
Čistota
Ak používate čistiacu hubku z iného materiálu ako zo silikónu (napríklad máte špeciálne textilné čistiace vankúšiky, rukavicu alebo uterák alebo používate koňakovú hubku) alebo hľadáte spôsob, ako si jemne osušiť tvár po opláchnutí vodou, vždy sa uistite, že to, čo používate, je dokonale čisté. Neudržiavané pomôcky totiž môžu spôsobiť nežiaduce problémy, napríklad infekcie a akné.
Pozor na oči
Niektoré ženy si pri odličovaní očí drhnú oči vatovým tampónom. To však nie je žiaduce. Najlepší spôsob je naniesť jemný odličovač na dva vatové tampóny, priložiť ho na zatvorené viečka, nechať chvíľu pôsobiť a potom jemne zotrieť mejkap. Na oči si tiež nikdy nedávajte nič, čo nie je vhodné na odstraňovanie očného make-upu. Zvyčajne to nájdete na etikete výrobku.
Čo ešte treba mať na pamäti?
Hoci je dôkladný peeling a čistenie pleti veľmi dôležité, nezabúdajte na správnu vnútornú výživu, ktorá môže pomôcť chrániť bunky pred predčasným starnutím. Môže tiež podporiť regeneráciu pokožky, ktorá bude vyzerať zdravšie.
Ak chcete svojej pleti dodať to, čo potrebuje, vyskúšajte dlhodobé užívanie prírodného výživového doplnku pre pleť, vlasy a nechty, ktorý obsahuje komplex živín, ktoré vaša krása určite ocení. Patrí medzi ne vitamín E, praslička roľná, vitamíny skupiny B, pivovarské kvasnice, vitamín C, kyselina hyalurónová a antioxidant budúcnosti, astaxantín. Zoznam však v žiadnom prípade nie je úplný a určite nezaškodí zaradiť doň aj kolagén, ktorý je kľúčom k mladosti pokožky a ďalších tkanív.