Koža je najväčším orgánom tela. Za normálnych okolností sa na nej sem tam urobí pupienok, alebo suché miesto. Čo keď sa na nej ale začnú objavovať záhadné červené bodky? Je to normálne, alebo je potrebné sa obávať? Odpoveď na túto otázku vám dáme nižšie.
Všetci chceme mať krásnu, zdravú a žiarivú pokožku bez vrások. Často sa nám to ale z mnohých dôvodov nedarí. Niekto sa narodí s predispozíciami, ktoré ho predurčujú k lupienke, alebo k nejakej forme ekzému. Úplne zastaviť nemôžeme ani proces starnutia, počas ktorého v pokožke ubúda kyselina hyalurónová a kolagén.
Niektorým ľuďom sa ale môžu v priebehu života na koži objavovať červené bodky. Niekedy ide o solitéry, ktorých je len pár. Inokedy ich môžu byť tisíce. Keďže dôvodov, prečo vznikajú, existuje viac, povieme vám, ktoré všetky varianty môžu byť v hre a aký je najlepší postup ich riešenia.
Malé červené bodky na koži
Drobné červené bodky na koži sú presne tým, čím sú. Malými červenými bodkami na koži. Rovnako ale ako nie je ekzém ako ekzém (je napríklad rozdiel medzi kontaktným ekzémom a dyshidrotickým ekzémom), existuje aj mnoho typov červených bodiek.
V prvom rade, ak už sa u vás, alebo u niekoho z okolia objaví, sledujte, či je nesprevádza aj ďalšie zdravotné problémy. Problematická je napríklad vyrážka, ktorá sa v krátkej dobe vyskytne po ploche celého tela. Vašu pozornosť si zaslúži aj horúčka, dýchavičnosť, precitlivenosť na svetlo či prítomnosť pľuzgierikov a otvorených rán. V takom prípade je na mieste ihneď kontaktovať lekára a poradiť sa s ním o možnej príčine problému a jeho najvhodnejším postupu.
Čo znamenajú?
Ak sa červené bodky na koži objavia u veľa malých detí, môže ísť o jav, ktorý je spôsobený teplom. Deti ešte nemajú plne vyvinuté potné žľazy, takže sa pot udržiava vnútri ich tela. (Samozrejme je ale bezpečnejšie sa poradiť s lekárom, pretože u detí vždy existuje zvýšené riziko choroby, ktorá by im mohla ublížiť.)
Ďalším, už spomínaným dôvodom, môže byť dermatitída, alebo nejaká forma ekzému. Ten spoznáte najčastejšie podľa toho, že vás svrbí koža. Červené fliačky môžu navyše vytvárať na koži obrazce. Môže byť prítomné aj popraskaniu, či vysušenie. V extrémnych prípadoch je pacient senzitívny voči slnečnému žiareniu, alebo voči iným poveternostným vplyvom. (Zima, vlhko, vietor …) Medzi 30-60 rokom života sa u vás tiež môže objaviť růžovka, ktorá sa robí predovšetkým na tvári. Typicky sa vyskytuje u žien, ktoré prechádzajú menopauzou. Samozrejme ale nemožno vylúčiť, že sa stretávate s kiahňami, osýpkami, pásovým oparom alebo s iným ochorením, pre ktoré je typická vyrážka.
Najčastejšie príčiny
Keby sme mali urobiť zhrnutie predchádzajúceho modulu, v prvom rade je nutné vylúčiť, že máte osýpky, kiahne, pásový opar alebo iné infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje vyrážkami na koži. U malých detí býva jednou z možných variantov aj vyrážka z tepla, ktorá vzniká v dôsledku toho, že sa ich telo nevie brániť teplejšiemu počasie.
Ďalšími vinníkov sú ekzémy a dermatitídy (s ktorými si najlepšie poradí kožný lekár), růžovka, ktorá sa robí ľuďom so svetlou pleťou a ženám v období menopauzy, či folikulárna keratóza.
Je dôvod na obavy?
Vo väčšine prípadov nie je. A to aj keď v rade situácií potrebuje pacient podstúpiť nejakú formu liečby. (Predovšetkým, pokiaľ ide o kiahne, opary a ďalšie infekcie, pozri vyššie.) Čo sa týka vyrážky z tepla u detí, väčšinou sama odznie do 24 hodín od prvých príznakov. Svojmu potomkovi môžete do tej doby uľaviť aplikácií upokojujúcich prípravkov proti svrbeniu. Folikulárny keratóza k zlepšeniu potrebuje krémy, ktoré obsahujú kyselinu glykolovú, retinoidy alebo kyselinu salicylovú. (Ak vám to veľa vadí, je možné sa objednať na laserový zákrok.)
Kontaktnej dermatitídy a ekzémy rieši kožné lekári, ktorí na ne predpisujú špeciálne masti. A růžovka? Tú dokážu zmierniť prípravky na tvár, ktoré majú vyvážené pH. Tiež by ste sa mali vyhnúť alkoholu a nadbytku UV žiareniu. (Plusom je pravidelná hydratácia pokožky a svetelná terapia.)
Záver
Aj keď vás môžu červené bodky na koži zaskočiť, v skutočnosti nejde o nič, s čím by nešlo nič robiť. Je ale dôležité poznať svoju diagnózu, pretože je pravdepodobné, že máte typ kože, ktorý je náchylnejší k podobným problémom. A tie sa môžu po nejakej dobe vracať. Ale vy to iste zvládnete.