Zvýšená citlivosť pokožky môže byť len prechodná, napríklad po spálení slnkom alebo po aplikácii enzymatického peelingu. Niektoré ženy ju však majú geneticky podmienenú, takže sa s jej špecifickými požiadavkami naučia žiť takmer celý život. Aké sú najlepšie kozmetické prípravky na citlivú pleť? A ako zabezpečiť, aby sa citlivá pleť čo najskôr upokojila?
Každý typ pleti je iný a trpí inými problémami. Zatiaľ čo ľudia s mastnou pleťou sa môžu potýkať s leskom na tvári a častým upchávaním pórov, čo môže viesť k akné a zápalom, suchá pleť sa môže odlupovať a spôsobovať viditeľné mapy.
Avšak ani jedinci s citlivou pokožkou, ktorým nevyhovuje len tak niečo, nemajú vyhrané. Po použití kozmetických prípravkov ich môže svrbieť, sčervenať a podobne. Z tohto dôvodu je dôležité vedieť, ako sa o ňu správne starať a podľa akého kľúča vyberať kozmetické výrobky, ktoré ju nebudú zbytočne vystavovať stresujúcim momentom.
Obsah
Ako rozpoznať citlivú pleť – príznaky
Niektorí ľudia ani nemusia vedieť, že majú citlivú pokožku. Problém sa môže prejaviť až po použití kozmetického výrobku, na ktorý ich pokožka zle reaguje. Nemusí to byť nič konkrétne, negatívna reakcia sa môže objaviť po použití mydla, kozmetického výrobku alebo make-upu. Našťastie pre nás je reakcia citlivej pokožky zriedkavo veľmi závažná, takže tento stav možno dostať opäť pod kontrolu.
Medzi najčastejšie prejavy citlivej pokožky patria:
- Suchosť
- Ekzém
- Kontaktná dermatitída
- Alergie
- Ružovka
A mnoho ďalších. V niektorých prípadoch si problém vyžaduje pomoc lekára (napríklad alergie, kontaktná dermatitída a ekzémy). V iných prípadoch to nie je potrebné (hovoríme napríklad o suchej pokožke).
Ako zistiť svoj typ pleti?
Najjednoduchším testom je použiť kúsok papiera, ktorý si priložíte na rôzne časti tváre. (Čelo, nos, brada, obe líca.) Ak papier nie je mastný ani na jednom mieste, máte suchú pokožku. Ak je všade mastný, máte mastnú pleť. Ak je však mastný len niekde (čelo, nos, brada), máte zmiešanú pleť.
Ak chcete presnejšiu diagnózu, nie je na škodu objednať sa do špecializovaného kozmetického salónu, kde vám poradí skúsená kozmetička.
Aký je rozdiel v starostlivosti o citlivú pokožku?
Ak máte veľmi silný ekzém alebo iný kožný problém, lekár vám môže odporučiť kortikosteroidy a špeciálne lieky proti alergii. V bežných podmienkach tiež pomáha, ak si každý deň natriete tvár a telo opaľovacím krémom, aby ste znížili vysušovanie a podráždenie spôsobené UV žiarením.
Krém na citlivú pokožku
Ďalším dôležitým nástrojom je vhodne zvolený krém na citlivú pleť, ktorý pomôže pokožku premastiť, upokojiť a ochrániť ju pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia. Tento krém by potom mal byť doplnený ďalšími kozmetickými prípravkami pre citlivú pleť.
Základom je, aby vybraný výrobok neobsahoval dráždivé látky, parfumy a podobne, pretože všetky tieto látky môžu zbytočne zaťažovať a dráždiť pokožku. Výrobkom obsahujúcim alkohol by ste tiež mali povedať veľké NIE, pretože môže spôsobiť vysušenie a nepríjemné pnutie. Ak je to aspoň trochu možné, uprednostňujte prírodné zložky, medzi ktoré patrí kozie mlieko, mandľový olej a podobne.
V rámci starostlivosti o pleť sa snažte vyhýbať agresívnym peelingom a šetrite ich frekvenciou. Vhodná môže byť dekoratívna kozmetika, ktorá je označená ako hypoalergénna.
Na čo ešte nezabudnúť?
V neposlednom rade môžete svoju pokožku podporiť aj vnútornou výživou, ktorá má tiež významný vplyv na jej stav. V ideálnom prípade by mala mať dostatok vitamínov a ďalších látok, ktoré podporujú jej optimálny stav.
V zložení prírodných doplnkov stravy pre pleť by rozhodne nemali chýbať vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín C, praslička, meď, zinok, selén, astaxantín, kolagén a ďalšie. Spolu s uvedenými radami môžete prispieť k tomu, aby ste ju dostali späť do dobrej formy a spôsobovala vám minimum problémov a nežiaducich reakcií.