Starať o aknóznu pleť je často výzva. Nech robíte, alebo nerobíte čokoľvek, rovnako sa nakoniec prebudíte s tvárou posiatu pupienky. Takže zase na poslednú chvíľu hľadáte korektor a make-up a dúfate, že si vašej zhoršenej pleti nikto nevšimne. Dá sa z tohto kolotoča nejako vymaniť tým, že zvolíte trochu lepšiu starostlivosť?
Akné vzniká tak, že sa póry v koži, ktoré obsahujú žľazy produkujúce maz, upchajú potem, nečistotami alebo odumretými bunkami. Čo následne vedie k ďalšiemu hromadeniu mazu a zápalu. Niektoré ženy (ale aj muži) túto situáciu rieši tým, že pupienky vytlačte. To je na jednu stranu zbaví vytvorené zátky, ale môžu si tak do kože zaniesť ďalšej infekcii. Krvavá bodka sa navyše maskuje oveľa horšie, než púhy výstupok.
Vôbec nehovoríme o tom, že po častom stláčanie sa vám môžu na tvári urobiť viditeľné jazvy, ktoré bude nutné zakryť buď líčením, alebo je zahladiť kozmetickým zákrokom.
Než začnete s experimentmi, ktoré vám prinesú dosť neisté výsledky, skúste sa zamerať na zlepšenie svojej ošetrujúce kozmetické rutiny. Aj malá zmena môže totiž priniesť veľmi zaujímavé výsledky.
Správna starostlivosť o akné
Raz za čas sa urobí pupienok takmer každému. Akné je ale niečo trochu iné. Ide (až na výnimky) o permanentný stav, keď sa vám na tvári urobia nevzhľadné začervenané a mnohokrát aj bolestivé mapy. Keďže medzi hlavné vinníkov patrí kožný maz s nečistotami, je vhodné sa zamerať na ranné a na večerné čistenie šetrnými prípravky na problematickú a na aknóznu pleť.
Ďalším riešením, ktoré príliš nestoja, je častejšia výmena posteľného prádla. Hoci si to neuvedomujeme, aj na ňom môže zostávať mastnota a pomerne dosť špiny. Čo sa týka kozmetických olejov, vyberajte si len tie, ktoré majú nekomedogénny zloženie. (Takže u nich hrozí len veľmi malé riziko upchávanie pórov.) Problematické môže byť aj používanie niektorých make-upov, korektorov a báz pod make-up. (Preto ich môžete skúsiť na niekoľko dní odložiť a pozorovať rozdiel.)
Najlepšie kozmetika na akné
V obchodoch nájdete veľa prípravkov na aknóznu pleť. Ako si z nich ale vybrať tie, ktoré sú naozaj účinné?
Tie, ktoré za niečo stoja zvyčajne obsahujú:
- Kyselinu salicylovú
- Íl
- Čajovníkový olej
- Síru
- Zinok
- Jablčný ocot
Práve zinková masť sa teší u ľudí s aknóznu a problematickou pleťou veľkej obľube. Podobne dobre ale fungujú aj kozmetické prípravky, ktoré obsahujú síru. Len myslite na to, že je potrebné pri manipuláciou s nimi dávať dole šperky. Inak hrozí, že vám sčernejú.
Prírodná kozmetika
Ženy milujú skrášľujúce prípravky. Preto za ne neváhajú minúť neuveriteľné množstvo peňazí. (Vzhľadom k tomu, že dnes kozmetické značky vsádza jednu novinku za druhou, rozhodne nie je nereálne na ne vynaložiť všetky svoje úspory.)
Komerčne úspešné značky ale nemusí mať úplne ideálne zloženie. Svoje o tom vedia treba ženy, ktoré trpia atopiou. Preto je určite vhodné sa skúsiť zamerať na prírodnú dekoratívnu kozmetiku, ktorá pochádza od zahraničných, ale aj od domácich (menej známych) značiek.
Aj keď vám to bude znieť možno trochu nudne, mnohé z nich vám ponúkne:
- Minerálne púdre a make-upy
- Zapečené očné tiene
- Prírodné bronzery a tvárenky
- Prírodné rúžu
- Riasenky
- Prípravky na obočie
A mnoho ďalších zkrášlovadel, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou výbavy každej kozmetickej taštičky.
Samozrejme, kvôli tomu, že tieto prípravky neobsahujú niektoré látky si možno budete zvykať na ich trochu odlišnú textúru. Vaša pokožka na tvári by ale mala byť oveľa menej podráždená než ako tomu bolo doteraz.
Záver
Myslite ale na to, že len zmena zvonku často nestačí. Najlepšie výsledky vždy dosiahnete tým, že kožu, ale aj celému telu, dodáte vitamíny, minerály, bylinky a ďalšie živiny. Ak sa na ich kombináciu svojpomocne necítite, okrem zdravého jedálnička skúste prírodné doplnky stravy, ktoré sú na túto problematiku priamo určené.