Zdravá pokožka je hydratovaná, bez viditeľných nedokonalostí a bez šupín a suchých škvŕn. Ale čo ak tá vaša nespĺňa tieto požiadavky a neustále sa olupuje? Čo môže byť za týmto problémom? A ako sa ho môžete konečne zbaviť?
Aby bola pokožka zdravá, vyžaduje si naozaj dôkladnú každodennú starostlivosť. To sa oplatí aj z dlhodobého hľadiska, pretože dobre udržiavaná pleť starne pomalšie. Mladistvú sviežosť a krásu si preto zachováte dlhšie, a preto mnohí ľudia neváhajú podstúpiť rôzne estetické zákroky ani vo vyššom veku.
Navyše, správne ošetrená pokožka môže na dlhú dobu zastaviť prejavy, ktoré by vás mohli privádzať do šialenstva. Platí to najmä pre ženy (ale aj pre mužov), ktorých pokožka sa z nejakého dôvodu neustále olupuje.
Obsah
Najčastejšie príčiny lúpania kože
Ak sa vaša pokožka olupuje, zvyčajne to znamená, že sa zotavuje z vážneho poškodenia. To môže pochádzať napríklad zo spálenia slnkom, ktoré je veľmi časté počas teplých letných mesiacov (Spáliť sa môžete aj v zime na svahu. Aj na to si dávajte pozor.)
Môže ísť aj o prejav alergie (napríklad na zmäkčovadlo) alebo dermatologického ochorenia. Môže to byť napríklad ekzém.
Na lúpanie kože môžu mať vplyv aj:
A mnoho ďalších vecí vrátane impetiga a iných kožných ochorení, z ktorých niektoré môžu byť veľmi vážne. (Teraz hovoríme napríklad o streptokokovej infekcii.)
Suchá koža
Ak odhliadneme od všetkých týchto problémov, na vine môže byť aj prirodzene suchá pokožka, ktorá si vyžaduje väčšiu ochranu a hydratáciu. Suchá pokožka môže byť viditeľná najmä na lakťoch a kolenách, ale môže sa vyskytovať aj kdekoľvek inde. Suchá pokožka vás môže svrbieť a štípať aj po kúpaní, pri ktorom mohla byť narušená kožná bariéra.
Po opaľovaní/spálení
Hoci sa opálenie a bronzová farba pokožky považujú za znak zdravia, dlhodobé vystavovanie sa slnku (a to aj bez dostatočnej ochrany pred UV žiarením) je pre pokožku skôr škodlivé. Hoci vaše telo potrebuje dostatok vitamínu D, ktorý sa vytvára pri pobyte na slnku, nemali by ste to preháňať.
Počas opaľovania je vaše telo vystavené nebezpečnému UV žiareniu, ktoré môže spôsobiť rakovinu kože. (Preto chodievajte na pravidelné kontroly ku kožnému lekárovi.) Slnečné žiarenie tiež vedie k vysušovaniu a rýchlejšiemu starnutiu pokožky, čo môže prispieť aj k jej následnému olupovaniu. Okrem toho sa niektoré fototypy nikdy neopália. Ak teda máte veľmi svetlú pokožku a v minulosti ste sa zle opálili, radšej už neriskujte. Aj svetlá pokožka je krásna. Najmä ak je zdravá.
Ako zastaviť lúpanie kože?
Lúpanie kože môžete zastaviť riešením existujúceho dermatologického problému, ktorý by mohol byť jeho hlavnou príčinou. Môžete však navštíviť dermatológa aj čisto preventívne, aby vám raz za čas skontroloval znamienka a pokožku.
Pomáha tiež:
- Používanie jemných prípravkov (pleťové vody, oleje atď.) na pokožku, ktoré sú hypoalergénne a neobsahujú parfumy a iné pridané látky.
- Pitie dostatočného množstva tekutín počas každého dňa
- Kúpanie v teplej, nie horúcej vode
- Používanie zvlhčovača vzduchu
- Každodenné používanie opaľovacieho krému
V neposlednom rade vyskúšajte jemné odličovacie a čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú alkohol. (Pomôcť môže aj abstinencia od nikotínu a alkoholu, pretože tieto látky môžu spôsobiť predčasné starnutie pleti.
Ďalšie tipy pre zdravú pokožku
Vaša pokožka ocení aj pravidelné používanie viaczložkového výživového doplnku pre pokožku, nechty a vlasy, ktorý obsahuje bylinky, vitamíny a ďalšie dôležité látky na podporu vašej prirodzenej sviežosti a krásy.
V zložení dobrého doplnku nájdete vždy vitamíny skupiny B, vitamín E, prasličku, pivovarské kvasnice, vitamín C, kyselinu hyalurónovú a mnoho ďalších zložiek. Keď navyše jeho užívanie doplníte o vyššie uvedené tipy, urobíte pre seba, svoj vzhľad a sebavedomie to najlepšie.