Prípravok na čistenie tváre, micelárna voda, gél alebo pleťová voda – to sú pojmy, ktoré sa točia okolo čistenia pleti, ale mnohé ženy netušia, aké je ich správne poradie, vrátane toho, aké sú medzi nimi rozdiely. Keďže pleťová voda chýba v mnohých kúpeľniach, pozrieme sa na to, ako si vybrať tú správnu a ako si ju vyrobiť doma.
Čistiace prostriedky na pleť zažívajú v posledných rokoch renesanciu. Nie všetky ženy však vedia, ako jednotlivé typy správne používať a aké sú ich špecifiká. Preto sa môže ľahko stať, že budete predpokladať, že nejaký výrobok vôbec nepotrebujete. Prípadne ho máte, ale neviete, ako ho správne používať.
Keďže nejde o typ kozmetického výrobku, ktorý by bol na trhu len jeden, pozrieme sa na typy pleťových vôd, na to, či existuje špecifická pleťová voda na akné, a na množstvo ďalších informácií, ktoré by ste mali o tejto téme vedieť.
Ak ste pripravené, môžeme začať.
Obsah
Čo je to pleťová voda?
Pleťová voda je kozmetická tekutina, ktorá má dôležité miesto v starostlivosti o pleť. Jej hlavnou úlohou je dokonale vyčistiť pleť a osviežiť ju po odlíčení. Keďže tvár by sa mala odličovať dvakrát denne, pleťová voda by rozhodne nemala chýbať.
Jeho použitie je veľmi jednoduché. Kvapnete ho na čistý vatový tampón a jemne ho nanesiete na pokožku. V ideálnom prípade by mala byť vaša pleť vyčistená pleťovou vodou/gélom alebo iným prípravkom, ktorý si poradí s make-upom.
Ako si vybrať pleťovú vodu?
Výber krému nie je raketová veda, takže by ho mala zvládnuť takmer každá žena. V prvom rade by ste sa mali orientovať podľa typu svojej pleti. Ak máte napríklad aknóznu pleť, vyberte si pleťovú vodu pre aknóznu, mastnú a problematickú pleť. V zložení môže byť napríklad levanduľa.
Jemnejšia, citlivá a suchá pokožka si vyžaduje krém bez alkoholu, ktorý môže obsahovať napríklad výťažky z ruže a bavlny. Existuje však množstvo ďalších, vrátane pleťových vôd s kyselinou hyalurónovou, ktoré môžu prospieť starnúcej pleti s vráskami.
Ako sa pleťová voda používa?
Pleťovú vodu aplikujte po odlíčení, ale vždy dodržiavajte jej funkciu. Odličovací krém môže napríklad obsahovať jemné exfolianty, ktoré môžu zvýšiť náchylnosť pokožky na tvorbu peh a podráždenie, preto sa pri jeho používaní odporúča používať opaľovací krém.
Na druhej strane, čistiaca pleťová voda môže byť súčasťou hĺbkového čistenia, ktoré si môže vyžadovať problematická pleť a pleť so sklonom k akné. Ak má pleťová voda rozprašovač, býva osviežujúca a môžete ju mať v kabelke aj v lete. (Najlepšie je, ak ju pred odchodom na chvíľu vložíte do chladničky.) Takáto pleťová voda znižuje potenie v lete a ponúka vašej pleti extra porciu hydratácie, nech ste kdekoľvek.
Ako vyrobiť domácu pleťovú vodu?
Ak chcete, môžete si vyrobiť vlastnú pleťovú vodu doma. Keďže na ňom s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete robiť (drahé) bezpečnostné schválenia, nemali by ste ho predávať. (Čo je na začiatok dôležitá výhrada pre podnikavé dievčatá a ženy.)
Tymiánová pleťová voda
Budete potrebovať: 100 ml dojčenskej vody, 6 g sušeného tymiánu
Vezmite čistú nádobu s uzáverom a vložte do nej tymián. Potom ho zalejte horúcou vodou a nechajte tekutinu vychladnúť. Potom nádobu uzavrite a umiestnite ju na teplé miesto s prístupom slnečného svetla. Voda vydrží približne 2-6 týždňov, ale je dôležité ju dvakrát denne pretrepať. Nakoniec vodu preceďte cez veľmi jemné sitko alebo kus látky a uložte ju do čistej nádoby v chladničke. Vodu použite do troch mesiacov.
Táto pleťová voda vyhovuje najmä ženám, ktoré majú problémy s akné, rozšírenými pórmi a podráždením. Na suchú pleť je vhodná nechtíková pleťová voda, ktorá sa vyrába podobným spôsobom.
Hoci je kozmetika a líčenie veľmi dôležité, nezabúdajte na vnútornú výživu, ktorá by mala obsahovať dostatočné množstvo vitamínov, bylín a ďalších látok prírodného pôvodu (vitamíny skupiny B, vitamín E, praslička, kolagén, kyselina hyalurónová…). Jedným z riešení môže byť dlhodobé užívanie výživových doplnkov na podporu krásnej pleti a vlasov, v ktorých nájdete všetko, čo vaša pleť potrebuje na udržanie svojho normálneho stavu.