Koža je veľmi pružný orgán, ktorý si dokáže do veľkej miery poradiť ako s napínaním, tak sa zmršťovaním. Ale nie vždy a nie úplne dokonale. Keď dôjde k zmenám v priebehu krátkej doby, môžu sa na nej objaviť strie. Čo je jeden z problémov, s ktorým bojujú tehotné ženy. Dá sa s tým niečo urobiť?
Podstatou každého tehotenstva je počatie a vývoj plodu, z ktorého bude jedného dňa dieťa. Kým úplne na začiatku má sotva niekoľko centimetrov, v priebehu času sa zväčšuje. Až do chvíle, keď váži 3-5 kg a má v priemere okolo 50 cm dĺžky.
Aj keď je to prirodzené, tento proces pomerne dosť zaťažuje telo. Dochádza k tiesnenie vnútorných orgánov ženy a k veľkému naťahovanie koža, ktorá už nemá dostatok rezerv, aby sa správala rovnako, ako normálne. Jedným z prejavov, že je toho na ňu príliš sú strie, za ktoré sa veľa tehotných žien aj novopečených mamičiek hanbí.
Hoci ide len o estetický problém, dokáže sa negatívne odraziť na stave ženského sebavedomie. Preto sa pozrieme, ako strie v tehotenstve vznikajú a či na nich niečo pomáha.
Obsah
Vznik strií v tehotenstve
Strie počas tehotenstva sa od tých, ktoré sú spôsobené napríklad rýchlym priberaním, alebo chudnutím, príliš nelíši. Vo svojej podstate ide o rovnobežné čiary, ktoré brázdia pokožku. Tie sú spôsobené praskaním elastických vlákien, ktoré nie sú schopné návratu do optimálnej podoby. Tieto zmeny nie sú na tele ženy viditeľné iba očami, ale sú cítiť aj na dotyk. Koža môže mať na postihnutom mieste trochu inú štruktúru a farbu.
Niektoré ženy proti striám na bruchu a na prsiach veľmi bojujú a neváhajú vyskúšať všetky dostupné prostriedkami. Objednávajú sa na špeciálne kozmetické zákroky (ktoré strie nevyzmizíkují, len zmierni ich viditeľnosť) a neváhajú minúť veľa peňazí za drahé kozmetické prípravky. Iné to zase nechávajú na čase, ktorý má občas tendenciu viditeľnosť strií trochu oslabiť.
Dá sa predísť ich vzniku?
Aj keď to asi zrejme nebudete chcieť počuť, vzniku strií sa moc predísť nedá. To, ako bude koža elastická je dosť ovplyvnené hormóny a rýchlosťou, ktorú vám rastú prsia a brucho. Strie budú mať s veľkou pravdepodobnosťou aj ženy, ktoré majú tento problém v rodine. Ak teda chcete vedieť, čo vás čaká, pohovorte si o tehotenstve s vašou matkou, alebo babičkou.
Strie sa vám môžu dokonca urobiť aj v prípade, že sa budete zodpovedne mazať krémy a olejčeky proti striám, ktoré zoženiete v drogérii, alebo v lekárni. Samozrejme ale ich pravidelnou aplikáciou nič nepokazíte.
Niektorí odborníci ženám radia aj:
- Zvýšiť príjem nenasýtených mastných kyselín omega-3
- Dostatočný príjem vitamínu D
- Udržiavanie zdravej telesnej váhy (áno, niečo je voda, placenta a dieťa, ale nemala by ste pribrať tridsať a viac kíl, pretože jete za viac ľudí naraz)
- Pestrú stravu bohatú na ovocie a zeleninu
- Používanie šetrných krémov s ochranným UV faktorom
Vždy to ale bude 50:50. Výsledok nie je nikdy zaručený.
Krém na strie v tehotenstve
Ako už bolo povedané, v súčasnej dobe existuje nepreberné množstvo prípravkov, ktoré sľubujú prevenciu strií v tehotenstve. Väčšinou ide o krémy, ktoré obsahujú vitamín E a vitamín A. (Aj keď, tomu sa niektoré nastávajúce matky preventívne vyhýbajú.) Pozerajte sa aj po panthenolu a po peptidoch. U krémov ale budete vhodného adepta nejspíš hľadať trochu dlhšie. Väčšina žien totiž preferuje oleja.
Olej na strie v tehotenstve
Oleje majú voči krémom jednu veľkú výhodu. Stačí ich oveľa menšie množstvo. A často sú v porovnaní s krémami absolútne čisté. (Výnimkou ale nie sú ani špeciálne zmesi na podporu vláčnosti a elasticity.) Čo môže byť pre ženy, ktorým ide o čo najjednoduchšie zloženie, zaujímavejšie.
Tehotné ženy si veľmi obľúbili:
- Mandľový olej
- Jojobový olej
- Kokosový olej
- Bambucké maslo
- Arganový olej
- Šípkový olej
Pred natieraním oleja na brucho či na prsia sa však nezabudnite najskôr ubezpečiť, že je vhodný aj pre nenarodené bábätko. Tieto podstatné informácie vždy uvádza výrobca na obale, alebo na svojich webových stránkach.