Šupinatá pokožka vyzerá už na prvý pohľad vysušene a nezdravo. Čo však robiť, ak sa vám objavuje na tvári a ďalších častiach tela pravidelne? Dá sa proti tomuto problému efektívne bojovať? A môže ísť o prejav nejakého kožného ochorenia?
Každá z nás sa už narodila s určitým typom pokožky, s ktorým musíme v priebehu života nejako vychádzať. Lenže mnohé z nás doma nikto o potrebách našej pokožky neučí. Dôležité informácie z tejto oblasti sa často nedozvieme ani v škole. Preto k starostlivosti o ňu často pristupujeme metódou pokusu a omylu, čo nás nemusí vždy doviesť tam, kam by sme potrebovali.
V prípade, že pokožka nemá špecifické potreby, nejde o až taký problém. Pozor si však musia dávať najmä ľudia s prirodzene suchšou a citlivejšou kožou, ktorá môže mať tendenciu vytvárať viditeľné šupinky. V niektorých prípadoch nie je vylúčené, že ide o prejav ekzému alebo iného kožného problému, ktorý vyžaduje špecifický prístup.
Ako sa teda s touto vadou na kráse popasovať tak, aby ste ju dokázali úspešne zažehnať?
Obsah
Ako vyzerá šupinatá pokožka?
Šupinatá pokožka je najčastejšie suchá a tvoria sa na nej vysušené mapy, ktoré sa viditeľne líšia svojou textúrou. Tá môže byť predovšetkým šupinatá, a koža sa na týchto miestach môže viditeľne olupovať a praskať. Tento rozdiel je zrejmý aj na dotyk, pretože šupinaté časti pokožky bývajú drsné a občas aj členité.
Šupinatá pokožka sa môže objaviť napríklad na tvári, ale môžeme sa s ňou stretnúť aj na iných častiach tela, ako sú kolená, päty, lakte a podobne.
Prečo k tomu dochádza – príčiny
Ako už bolo povedané, hlavná príčina môže spočívať v tom, že máte geneticky suchú pokožku, ktorá bude mať vždy väčšie sklony k zvýšenému vysušovaniu. Aj túto zdanlivú nevýhodu však možno vyriešiť správnou starostlivosťou a tým, že sa vyhnete chybám, ktoré by mohli vysušovanie ešte zhoršiť.
Medzi tieto faktory patrí napríklad:
- Vysoké teploty (nielen pri mori, hovoríme napríklad aj o kúpaní v horúcej vode)
- Ročné obdobie (k väčšiemu vysušovaniu dochádza v zime, keď je sucho, chladno a veterno)
- Príliš časté používanie hrubých peelingov
- Príliš časté kúpanie (raz denne to bohato stačí)
Faktory, ktoré nemáme pod kontrolou, môžu zahŕňať starnutie, ktoré podporuje vysušovanie, ekzémy a ďalšie kožné problémy či užívanie niektorých liekov, ktoré vám predpíše lekár.
Čo pomôže na šupinatú pleť?
Hydratácia
Vysušená a šupinatá pokožka potrebuje neustály prísun hydratácie, ktorý sa bude ďalej párovať s ochranou proti jej predčasnej strate. Výhodou tohto kroku je, že môže mať niekoľko podôb. Prvým z nich je dostatočný prísun tekutín. To znamená, že by ste mali počas dňa vypiť aspoň 2,5 až 3 litre vody alebo čaju. (Do pitného režimu patria aj polievky.) Naopak, vyhnite sa alkoholu a káve.
Hydratáciu a ochranu pokožky poskytuje aj kvalitná telová kozmetika, ktorá môže obsahovať aj ošetrujúce oleje. Napríklad pre suchú pokožku je úplne ideálny mandľový olej. Ideálne sa natierajte vždy po kúpeli. Taktiež majte stále pri sebe krém na ruky. Počas celého roka používajte ochranný krém s UV faktorom, ktorý zabráni vysušovaniu pokožky počas pobytu vonku.
Vnútorná výživa
Pre normálny stav pokožky je dosť zásadná aj naša každodenná životospráva. Z tohto dôvodu by sme mali preferovať zdravý životný štýl, ktorého súčasťou je zvýšený príjem ovocia a zeleniny.
Ďalšiu extra porciu živín, vrátane byliniek, možno telu dodať aj dlhodobým užívaním prírodných doplnkov stravy na podporu normálneho stavu pokožky, pestovaného vzhľadu vlasov a nechtov.
Keďže opakovanie je matkou múdrosti, pripomenieme si, že kvalitný doplnok stravy z tejto kategórie spoznáte na prvý pohľad podľa toho, že v jeho zložení nájdete:
- Vitamíny skupiny B
- Prasličku roľnú
- Vitamín C
- Vitamín E
- Pivovarské kvasnice
- Kyselinu hyalurónovú
- Astaxantín
- Kolagén
A mnoho ďalších.